OBUOLIŲ VYNAS

Dažnas iš mūsų obuolių vyną gaminame iš obuolių sulčių, tačiau norint pasigaminti aukštos kokybės vyną reikia gaminti iš tirščių. Obuolių žievelėse yra daug medžiagų kurios reikalingos vynui, o spaudžiant sultis visos medžiagos išmetamos kartu su žievelėmis.

Pagal pasirinktą receptą paimamas reikiamas kiekis sveikų neįpuvusių obuolių. Obuoliai nuplaunami ir sutarkuojami, būtų gerai jei tarkuodami nepažeistumėte sėklelių. Todėl rekomenduotina sėkleles prieš tarkuojant pašalinti, nes jos vynui priduoda kartoką skonį.

Sutarkuotus obuolius sudėti į rauginimo indą ir užpilti karštu vandeniu kad apsemtu obuolių masę. Kol misa aušta pasiruoškite pektino fermentą. Pektino būna rūgščiuose obuoliuose, agrastuose, raudonuosiuose ir juoduosiuose serbentuose kuris apsunkina skaidrėjimą, todėl pektino fermento pagalba reikia pektiną suardyti. Jei pektino fermentas naudojamas rauginant vaisių masę, sulčių išsiskyrimas padidėja 10-15% ir žymiai palengvinamas mielių darbas. Pasisemkite stiklinę vos drungno vandens ir joje ištirpinkite pektino fermentą. Kai misa atvėsta iki 45°C (ne aukščiau) supilamas paruoštas pektino fermentas. Masė paliekama 2 valandom stovėti ir per tą laikotarpį misa vis permaišoma.

Praėjus maždaug 2 valandom sudedamas numatomas cukraus kiekis (naudokitės „Hidrometru" bus lengviau apskaičiuoti cukraus kieki nes obuoliai taip pat turi cukraus). Visuomet užsirašinėkite Hidrometro parodymus, pirminis parodymas labai svarbus norint apskaičiuoti vyno stiprumą. Užpilkite rauginimo indą, iki pilnumo, šilto vandens. Kai temperatūra nukrinta iki 22 - 25°C sudėkite paruoštas vyno mieles, indą uždarykite ir įstatykite, užpildytu vandeniu, rauginimo vamzdelį. Misą palikite rūgti 4 - 7 paras, vis keletą kartų per parą permaišant.

Po 4 - 7 parų rūgstančią misą nukoškite atskirdami tirščius, ant nukoštų tirščių užpilkite šalto virinto vandens ir dar kartą nukoškite. Šis vanduo tiks užpildant iki normos rauginimo indą (jei jo trūksta). Dabar sudėkite paruoštas maistingąsias medžiagas ir taninus. Maistingosios medžiagos reikalingos mielių mitybai ir aktyvumui didinti o taninai naudojami harmoningam skoniui išgauti. Ragaujant vyną, burnos ertmėje pajuntamas standumo, sutraukimo pojūtis tai ir yra taninai. Dabar, kai rauginimo indas užpildytas iki reikiamos normos vandeniu ir sudėtos visos reikalingos medžiagos. Vėl įstatykite rauginimo vamzdelį ir kambario temperatūroje palikite misą baigti rūgti. Rūgimas vyksta apie mėnesį.

Kai per rauginimo vamzdelį beišeina 1-2 burbuliukai per minutę, Hidrometru pamatuokite vyno cukringumą. Hidrometras turėtu rodyti O arba -5 tai rodo, kad vynas pilnai išrūgęs. Dabar galite apsiskaičiuoti kokio stiprumo gavosi vynas. Vyno stiprumo apskaičiavimo lentelę rasite prie Hidrometro. Galite vyną ir paragauti jo skonis turi būti rūgštus kai kam net neskanus, bet dėl to nėra ko jaudintis taip turi, būti skonis ir aromatas atsiras vėliau.

Kai vynas pilnai išrūgęs, sifono vamzdelio pagalba, atskirkite susidariusias nuosėdas. Pasiruoškite vyno konservantą. Drungname vandenyje konservantą ištirpinkite ir supilkite į vyną. Konservantas apsaugo vyną nuo sugedimo ir pakartotino užrūgimo. Dabar vyną pravėdinkite, geriausia tai atlikti mikserio pagalba arba papilstyti iš indo į indą. Pravėdinimas atliekamas tam, kad išeitų visa rūgimo metu susidariusi angliarūgštė.

Išėjus visai angliarūgštei vynas paliekamas skaidrėjimui. Skaidrinti galite priverstinai (naudojant skaidrintojus) arba savaiminis skaidrėjimas. Naudojant skaidrintojus vynas išskaidrėja per mėnesį o savaime išskaidrėja per puse metu kai kuriais atvejais ir ilgiau. Skaidrinimui vynas pastatomas vėsioje vietoje įstačius rauginimo vamzdelį. Stebėkite vyną, kai dugne susidaro nuosėdos, sifono vamzdelio pagalba atskirkite nuosėdas.

Vynui pilnai išskaidrėjus galite pagal skonį pasaldinti (jei to pageidaujate). Cukrus supilamas į vyną ir ištirpinamas, tik tai darykite atsargiai, kad nepersaldintumėte. Todėl cukrų geriausia dėti po truputį vis paragaujant ir geriau nedasaldinti nes vynui bręstant saldumas suintensyvėja. Kai vyną pasisaldinote dar kurį laiką palikite skaidrėjimui ir stebėkite ar dar ant dugno atsiranda nuosėdų.

Kai kuris laikas nuosėdų nebeatsiranda vyną galite išpilstyti į butelius ir palikti bręsti. Prieš išpilstant į butelius dar kartą paragaukite ir įsitikinkite ar nieko netrūksta nes kartais gali trūkti vyno rūgšties. Todėl kol dar neišpilstėte į butelius galite vyno rūgšties įdėti tuo žymiai pagerindami skonį.

Geriausias vyno skonis ir aromatas atsiskleidžia po metų.

PIENIŲ VYNAS

Pražydus pienėm prasideda vyndarystės sezonas Lietuvoje. Daugelis apie pienių vyną tėra girdėję tik Kerbedžio dainoje, tačiau kiekvienas gali pasigaminti šio nuostabaus vyno.

Susiruošus rinkti pienes pirmiausia reiktu žinoti kur jas rinkti. Nuo pienių gausos geltonuoja laukai tačiau reikia atkreipti dėmesį kur pienės auga, prie plento pienės bus užterštos, prie vieškelio apdulkėjusios, kaime gali būti apipurkštos kokiais nors chemikalais. Todėl prieš pradedant rinkti pienes geriausia būtų pasiklausti kaimo žmonių kur laukai nupurkšti o kur ne. Pienių vynui tinka tik geltonieji žiedlapiai, žalią dalį reikia atskirti kitaip vynas įgaus kartų skonį. Žiedus patartina rinkti šviečiant saulei, kai pienės yra pilnai išsiskleidusios ir sausos. Tuo metu žiedai turi daugiausia nektaro ir stipriausiai kvepia todėl galėsite išgauti geriausią skonį ir kvapą. Pienes rinkite į pintinę ar kitą platų indą tik jokiu būdu ne į polietileninį maišelį, nes jame jos sušunta ir susispaudžia. Renkant žiedus dažniausiai ant jų būna įvairiausių vabaliukų todėl parsinešus žiedus plonai paskleiskite ant popieriaus, kad jie išbėgiotų. Norint užraugti 25 litrus vyno jums reikės prisirinkti apie 60 litrų žiedų.

Dabar reikia atskirti nuo žiedų žalią dalį, kuo kruopščiau tai atliksite tuo galutinis rezultatas bus geresnis.

Taip pat iš anksto pasirūpinkite reikiamais priedais kurių prireiks vyno gamybai.

PIENIŲ VYNUI JUMS REIKĖS

(Receptas skirtas 25 litrams vyno užraugti)

Galite rinktis ar kurti ir kitus receptus čia pateikiamas vienas iš galimų variantų.

  • 14 litrų geltonų žiedlapių.
  • 10 apelsinų.
  • 1 kg. begrūdžių razinų.
  • 5.5 kg. cukraus (cukraus kiekį reguliuokite patys nuo jo kiekio priklausys vyno stiprumas).
  • 1 pakelio maistingųjų medžiagų.
  • 1 pakelio konservanto.
  • 1 pakelio vyno mielių. Mieles rinkitės pagal tai kokį vyną gaminsite.
  • „Steinberger" vyno mielės skirtos daugiau sausam vynui.
  • „Chereso" vyno mielės nuo sauso iki saldaus vyno.
  • „Madeira" vyno mielės saldžiam vynui.
  • „SB" vyno mielės nuo sauso iki saldaus vyno.
  • „Universalios" vyno mielės nuo sauso iki saldaus.

Vynui pasigaminti jums reikės ir kai kurios įrangos.

  • Kibiro vynui rauginti, jis turi būti su sandariu dangčiu (kad nepraleistų oro). Jei turite stiklinį butelį jis taip pat tiks, tik pradiniam rauginimui vis tiek reikės indo kuriame reikės parauginti misą su tirščiais.
  • Rauginimo vamzdelio, išleisti susidariusią angliarūgštę.
  • Hidrometro, cukringumui bei alkoholio kiekiui nustatyti. Šis prietaisas nėra būtinas tačiau jo pagalba lengviau orientuotis kiek cukraus dėti norint išgauti tam tikrą alkoholio kiekį. Naudojimo instrukciją rasite prietaiso pakuotėje.
  • Sifono vamzdelio atskirti susidariusias nuosėdas nuo vyno. Galima naudoti ir paprastą ploną žarnelę, tačiau su sifono vamzdeliu patogiau.

VYNO GAMYBA

Atskirkite žiedlapius nuo žalios žiedo dalies, stenkitės, kad kuo mažiau papultų žalumos. Žalioji žiedo dalis vynui suteikia kartumo todėl vynui palikite tik geltoną žiedo dalį.

Žiedų galvutes suberkite į plastikinį kibirą ir užpilkite verdančiu vandeniu. Vandens reikėtu tiek, kad apsemtų žiedlapius. Dabar pasiruškite razinas ir apelsinus. Razinas smulkiai supjaustykite arba sumalkite mėsmale. Apelsinus švariai nulupkite (svarbu, kad ant apelsino neliktų baltos žievelės) padalinkite skiltelėmis ir pašalinkite sėklikes. Visą tai supikite į misą su žiedlapiais. Visą masę laikome dvi, tris dienas, būtinai bent kelis kartus per dieną masę permaišyti. Ilgiau kaip tris dienas masės laikyti negalima po to vynas gali įgauti nemalonų kvapą.

Praėjus dviem, trim dienom masė per tankų audinį nusunkiama ir supilama į rauginimo kibirą arba į stiklinį butelį. Visą cukrų užpilkite verdančiu vandeniu ir išmaišykite. Kai cukrus ištirps, sirupą užpilkite į rauginimo indą ant žiedlapių misos. Jei reikia, rauginimo indą pripilkite šalto vandens. Dabar hidrometro pagalba pamatuokite sunkos cukringumą, ir jei reikia galite pridėti cukraus, kad išgautumėt norimą alkoholio kiekį. Hidrometro parodymus būtinai užsirašykite kitaip nesužinosite kokio stiprumo gavosi vynas.

Pvz. norint pasigaminti 12 laipsnių stiprumo vyno Jums reikia sukelti cukringumą iki +90 (ties žyma ant hidrometro skalės). Jei nesinaudosite hidrometru nepadauginkite cukraus ir dėkite kiek nurodyta recepte nes cukrus veikia kaip konservantas ir vynas gali net nepradėti rūgti.

Kai misa paruošta supilkite paruoštas mieles, mieles rinkitės pagal tai kokį vyną norite pasigaminti, saldų, pusiau saldų ar sausą. Pvz. Chereso vynas būna nuo sauso iki saldaus skonio. Taip pat supilkite ištirpintas, drungname vandenyje, maistingąsias medžiagas ir citrinos rūgštį. Maistingosios medžiagos reikalingos mielių mitybai, kad jos aktyviau daugintuos o citrinos rūgštis naudojama dėl skonio nes pienių žiedlapiai rūgšties neturi.

Gaminant desertinius, stipriuosius vynus, rekomenduojama iš pradžių į misą dėti tik dalį cukraus, o kitą dalį dėti po truputį. Tik nepersaldinkite vyno, todėl cukrų dėkite dažnai ir ne po daug ir rekomenduočiau naudotis hidrometru. Jei praėjus parai po to kai sudėjote cukrų hidrometro parodymai nekinta, vadinasi rūgimas pasibaigė ir cukraus dėti daugiau nebereikia. Šiuo atveju cukrus dedamas per kelis kartus tam, kad išgautumėt maksimalų alkoholio kiekį.

Dabar kai misa paruošta, rauginimo indą sandariai uždarykite, įstatykite užpildytu vandeniu rauginimo vamzdelį ir pastatykite šiltoje patalpoje vynui rūgti.

Praėjus dviem, trim savaitėm, kai per rauginimo vamzdelį išeina tik 1 - 2 burbuliukai per minutę, vyną patikrinkite hidrometro pagalba. Hidrometras turi rodyti 0 arba net ant juodos skalės -5, tai reiškia, kad fermentacija pasibaigė. Jei hidrometro neturite vyną paragaukite, jis turi būti rūgštaus skonio net jei gaminote saldų vyną. Tačiau jei vynas per saldus ar hidrometro parodymai nesiekia 0, vyną pamaišykite ir dar palikite kuriam laikui fermentuotis. Vynui pilnai išrūgus, hidrometro pagalba, apskaičiuojate vyno stiprumą. Nenusigąskite jei paragavus vynas pasirodys neskanus ir be aromato, vynui bręstant atsiras ir skonis ir kvapas.

Kai vynas išrūgsta, sifono ar plonos žarnelės pagalba, atskirkite nuosėdas. Kai nuosėdos atskirtos, supilkite paruoštą vyno konservantą, tai vadinama vyno sulfitavimu. Konservantas akimirksniu sustabdo vyno rūgimą ir sunaikina visas bakterijas. Naudoti konservantą patartina tam, kad neprasidėtu pakartotinis vyno rūgimas. Nes pasitaiko atvejų kai išpilsčius vyną į butelius net po pusės metų vynas užrūgsta iš naujo, iššaudo kamščius ar susprogsta buteliai. Po to kai supilamas konservantas vyną gerokai pravėdinkite, kad išeitų fermentacijos metu susidariusi angliarūgštė. Tai atlikti galite papilstydami vyną iš indo į indą ar mikserio pagalba. Dabar vyną vėl sandariai uždarykite, įstatykite rauginimo vamzdelį ir padėkite vėsioje vietoje skaidrėjimui. Kas mėnesį nupilkite nuo susidariusių nuosėdų. Galite naudoti ir vyno skaidrintoją „Fantom" kuris vyną išskaidrina per 24 valandas.

Vynui pilnai išskaidrėjus galite vyną pasaldinti jei jums pasirodys, kad vynas yra per sausas (rūgštaus skonio). Cukrų dėkite į vyną po truputį, kad jo nepersaldintumėte ir būtinai gerai išmaišykite, kad visas cukrus ištirptų. Pasaldinus vyną iki norimo saldumo išpilstykite į butelius ir palikite bręsti.

Pilnai vyno skonis ir kvapas atsiskleidžia po metų.

AGRASTŲ VYNAS

25 - iems litrams vyno

Receptas sausam vynui pasigaminti:

  • 10 kg. neprinokusių agrastų,
  • 3,5 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 1 pakelis „Steinberger" vyno mielių arba universalių vyno mielių.

Receptas sausam vynui pasigaminti:

  • 15 kg. prinokusių agrastų,
  • 3,9 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 20 g. citrinos rūgšties,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 1 pakelis „Steinberger" vyno mielių arba universalių vyno mielių.

Receptas saldžiam, stipriam vynui pasigaminti:

  • 10 kg. agrastų,
  • 1,5 kg. erškėtrožių žievelių,
  • 5,75 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 1 pakelis „Chereso" vyno mielių arba universalių vyno mielių.

OBUOLIŲ VYNAS

25 - iems litrams vyno

Receptas sausam vynui pasigaminti:

  • 18,75 kg. obuolių,
  • 3,5 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 1 pokelis vyno rūgšties, (naudojama vynui pilnai išrūgus, pagal skonį)
  • 5 g .tanino (tanino galima dėti ir daugiau, priklausomai nuo obuolių rūšies ir rūgštingumo)
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 11,25 lt. vandens,
  • 1 pakelis „Steinberger" vyno mielių arba universalių vyno mielių.

Receptas sausam vynui pasigaminti:

  • 17,5 kg. obuolių,
  • 2,5 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 1 pokelis vyno rūgšties, (naudojama vynui pilnai išrūgus, pagal skonį)
  • 5 g .tanino (tanino galima dėti ir daugiau, priklausomai nuo obuolių rūšies ir rūgštingumo)
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 12 ltr. vandens,
  • 1 pakelis „Steinberger" vyno mielių arba universalių vyno mielių.

Receptas sausam vynui pasigaminti:

  • 20 ltr. obuolių sulčių,
  • 2,5 kg. cukraus,
  • 25 g. citrinos rūgšties,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 3,75 ltr. vandens,
  • 1 pakelis „Steinberger" vyno mielių arba universalių vyno mielių.

Receptas pusiau saldžiam vynui pasigaminti:

  • 15 kg. obuolių,
  • 4,75 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 3,75 ltr. vandens,
  • 1 pakelis „Chereso" vyno mielių arba universalių vyno mielių.

OBUOLIŲ IR SVARAINIŲ VYNAS

25 - iems litrams vyno

Receptas sausam vynui pasigaminti:

  • 15 ltr. obuolių sulčių,
  • 750 g. svarainių,
  • 2,5 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 1 pokelis vyno rūgšties, (naudojama vynui pilnai išrūgus, pagal skonį)
  • 5 g .tanino (tanino galima dėti ir daugiau, priklausomai nuo obuolių rūšies ir rūgštingumo)
  • 15 ltr. vandens,
  • 1 pakelis „Steinberger" vyno mielių arba universalių vyno mielių.

SLYVŲ (GELTONŲJŲ) VYNAS

25 - iems litrams vyno

Receptas pusiau saldžiam vynui pasigaminti:

  • 15 kg. geltonųjų slyvų,
  • 3,75 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 13,75 ltr. vandens,
  • 1 pakelis „Steinberger" vyno mielių arba universalių vyno mielių.

BALTŲJŲ SERBENTŲ VYNAS

25 - iems litrams vyno

Receptas lengvam, sausam vynui pasigaminti:

  • 7,5 kg. serbentų,
  • 3,75 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 1 pakelis „Steinberger" vyno mielių arba universalių vyno mielių.

Receptas sausam vynui pasigaminti:

  • 7,5 kg. serbentų,
  • 1,75 kg. erškėtrožių žievelių,
  • 4,75 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 1 pakelis „Chereso" vyno mielių arba universalių vyno mielių.

VYNO GAMINIMAS

Uogos nuplaunamos šiltu vandeniu. Po to pašalinami likę lapai, jei įmanoma, taip pat ir koteliai, atskiriamos prastos uogos.

Uogos į kibirą ir sutraiškomi. Užvirinamas vanduo ir apipilamos uogos taip, kad jas vanduo apsemtų. Raugui atvėsus iki 50 - 45 ̊C suberiamas pektino fermentas. Pamaišykite keletą kartų 2 valandų laikotarpyje. Atvėsus raugui iki 20 - 22 ̊C sudedamos vyno mielės ir maistingosios medžiagos. Uždenkite kibirą dangčiu ir įstatykite rauginimo vamzdelį. Vamzdelį užpildykite vandeniu. Raugą palikite dviem, keturiom parom stovėti šiltai, kasdien po du kartus pamaišant.

Po dviejų, keturių parų raugas perkošiamas, į kitą kibirą. Paruošiamas cukraus sirupas (ant cukraus užpilama apie 3 ltr. karšto vandens ir išmaišoma). Ataušus sirupui iki 20 - 22 ̊ C sirupas supilamas į raugą. Pripildomas kibiras iki 25 litrų vandens (vandens temperatūra turi būti apie 20 - 22 ̊ C). Pamatuokite hidrometro pagalba cukringumą , parodymus užsirašykite (tai padės apskaičiuoti vyno stiprumą). Kibirą uždenkite dangčiu ir įstatykite rauginimo vamzdelį. Kibiras turi būti sandarus, dangtis turi nepraleisti oro. Užpildykite rauginimo vamzdelį vandeniu. Dabar raginimo indą palikite šiltoje vietoje, kad pabaigtų rūgti.

Kai pro rauginimo vamzdelį tepraeina vienas ar du burbuliukai per minutę, atidarę dangtį, pamatuokite hidrometro pagalba vyno cukringumą. Hidrometras turi rodyti ties juoda padala. Vynas skaitosi išrūgęs tada kai per dvi paras hidrometro parodymai nesikeičia.

Kai vynas išrūgsta sifono pagalba atskirkite nuosėdas. Vyno rauginimo metu vynas prisisotino angliarūgštės, o tai apsunkina vyno skaidrėjimą. Mikserio pagalba vyną plakite, kad kuo daugiau angliarūgštės išeitų. Taip pat vietoje mikserio galite vyną iš aukščiau papilstyti iš kibiro į kibirą, tai irgi padeda. Kai angliarūgštė išėjo į vyną galite įdėti stabilizatorių kuris sunaikina visas bakterijas vyne ir apsaugo jį nuo sugedimo. Vynas antrą kartą nepradės rūgti.

Vyną pastatykite vėsioje vietoje savaiminiam skaidrėjimui. Jei vynas savaime neskaidrėja galite panaudoti nuskaidrintoją „Fantom" kuris vyną nuskaidrina per 24 valandas.

Kai vynas išskaidrėja, sifono vamzdelio pagalba atskirkite nuosėdas. Pamatuokite hidrometru cukringumą, dabar galite paskaičiuoti vyno stiprumą (instrukciją rasite hidrometro pakuotėje). Jei jūs norite pasidaryti pusiau saldų, saldų ar desertinį vyną, galite vyną pasisaldinti. Naudokitės hidrometru, kad išvengtumėte vyno persaldinimo. Pateikiame vyno saldinimo lentelę, pagal kurią jums bus lengviau orientuotis saldinant vyną.

Silpnas vynas

  • Raudonas vynas +5 iki 0
  • Baltas vynas 0 iki +5
  • Rausvas vynas -2 iki +3

Stiprus vynas

  • Vyšnių vynas +20 iki +35
  • Juodieji serb. +20 iki +35

Sausas; saldus vynas

  • Sausas vynas -7 iki -2
  • Pusiau sausas -2 iki +2
  • Saldus stiprus +10 iki +35

Paaiškinimas kaip naudotis hidrometru: pliusinė vertė tai baltoji hidrometro skalės dalis; minusinė vertė tai juodoji skalės dalis.

Dėkite cukrų labai atsargiai nes brandinamas vynas dar pasaldėja.

Kai vynas skaidrus ir pasaldintas galite vyną išpilstyti į butelius tolimesniam brandinimui. Vyną galima gerti ne anksčiau kaip po metų, o dar geriau dar vėliau.

Šis gaminimo būdas tinka visiems vynams iš įvairių uogų ir vaisių.

ŠERMUKŠNIŲ VYNAS

(25-iems litams vyno pasigaminti)

  • 7,5 kg. šermukšnių.
  • 1 pakelis maistingųjų medžiagų.
  • 1 pakelis pektino fermento.
  • Vyno rūgšties.
  • 5 - 5,5 kg. cukraus. (jei naudojatės Hidrometru cukraus kiekį apskaičiuoti galėsite patys norėdami išgauti tam tikrą alkoholio kiekį)
  • 1 pakelio „Chereso" arba universalių vyno mielių.

ŠERMUKŠNIŲ VYNO GAMYBA

Uogos atskiriamos nuo kekių ir nuplaunamos. Kadangi šios uogos yra pakankamai kietos galite pašaldyti uogas ir šaldymo kameroje 6 - 8 °C temperatūroje.

Šermukšniai sutraiškomi, sudedami į rauginimo indą ir apipilami verdančiu vandeniu, vanduo turi apsemti uogas.

Kol misa aušta pasiruoškite pektino fermentą. Pektino fermentas naudojamas rauginant vaisių masę, sulčių išsiskyrimas padidėja 10-15% ir žymiai palengvinamas mielių darbas. Pasisemkite stiklinę vos drungno vandens ir joje ištirpinkite pektino fermentą. Kai misa atvėsta iki 45°C (ne aukščiau) supilamas paruoštas pektino fermentas. Masė paliekama 2 valandom stovėti ir per tą laikotarpį misa vis permaišoma.

Praėjus maždaug 2 valandom sudedamas numatomas cukraus kiekis (naudokitės „Hidrometru" bus lengviau apskaičiuoti cukraus kiekį nes šermukšniai taip pat turi cukraus). Visuomet užsirašinėkite Hidrometro parodymus, pirminis parodymas labai svarbus norint apskaičiuoti vyno stiprumą. Užpilkite rauginimo indą, iki pilnumo, šilto vandens. Kai temperatūra nukrinta iki 22 - 25°C sudėkite paruoštas vyno mieles ir maistingąsias medžiagas. Maistingosios medžiagos reikalingos mielių mitybai ir aktyvumui didinti. Indą uždarykite ir įstatykite, užpildytu vandeniu, rauginimo vamzdelį. Misą palikite rūgti 7 paras, vis keletą kartų per parą permaišant.

Po 7 parų rūgstančią misą nukoškite atskirdami tirščius, ant nukoštų tirščių užpilkite šalto virinto vandens ir dar kartą nukoškite. Šiuo vandeniu užpildykite iki normos rauginimo indą (jei jo trūksta). Dabar, kai rauginimo indas užpildytas iki reikiamos normos vandeniu vėl įstatykite rauginimo vamzdelį ir kambario temperatūroje palikite misą baigti rūgti. Rūgimas vyksta apie mėnesį.

Kai per rauginimo vamzdelį beišeina 1-2 burbuliukai per minutę, Hidrometru pamatuokite vyno cukringumą. Hidrometras turėtu rodyti O arba -5 tai rodo, kad vynas pilnai išrūgęs. Dabar galite apsiskaičiuoti kokio stiprumo gavosi vynas. Vyno stiprumo apskaičiavimo lentelę rasite prie Hidrometro. Galite vyną ir paragauti jo skonis turi būti rūgštus kai kam net neskanus, bet dėl to nėra ko jaudintis taip turi, būti skonis ir aromatas atsiras vėliau.

Kai vynas pilnai išrūgęs, sifono vamzdelio pagalba, atskirkite susidariusias nuosėdas. Pasiruoškite vyno konservantą. Drungname vandenyje konservantą ištirpinkite ir supilkite į vyną. Konservantas apsaugo vyną nuo sugedimo ir pakartotino užrūgimo. Dabar vyną pravėdinkite, geriausia tai atlikti mikserio pagalba arba papilstyti iš indo į indą. Pravėdinimas atliekamas tam, kad išeitų visa rūgimo metu susidariusi angliarūgštė.

Išėjus visai angliarūgštei vynas paliekamas skaidrėjimui. Skaidrinti galite priverstinai (naudojant skaidrintojus) arba savaiminis skaidrėjimas. Naudojant skaidrintojus vynas išskaidrėja per mėnesį o savaime išskaidrėja per puse metu kai kuriais atvejais ir ilgiau. Skaidrinimui vynas pastatomas vėsioje vietoje įstačius rauginimo vamzdelį. Stebėkite vyną, kai dugne susidaro nuosėdos, sifono vamzdelio pagalba atskirkite nuosėdas.

Vynui pilnai išskaidrėjus galite pagal skonį pasaldinti (jei to pageidaujate). Cukrus supilamas į vyną ir ištirpinamas, tik tai darykite atsargiai, kad nepersaldintumėte. Todėl cukrų geriausia dėti po truputį vis paragaujant ir geriau nedasaldinti nes vynui bręstant saldumas suintensyvėja. Kai vyną pasisaldinote dar kurį laiką palikite skaidrėjimui ir stebėkite ar dar ant dugno atsiranda nuosėdų.

Kai kuris laikas nuosėdų nebeatsiranda vyną galite išpilstyti į butelius ir palikti bręsti. Prieš išpilstant į butelius dar kartą paragaukite ir įsitikinkite ar nieko netrūksta nes kartais gali trūkti vyno rūgšties. Todėl kol dar neišpilstėte į butelius galite vyno rūgšties įdėti tuo žymiai pagerindami skonį.

Geriausias vyno skonis ir aromatas atsiskleidžia po metų.

ŽALIŲJŲ VYNUOGIŲ VYNAS

(25-iems litams vyno pasigaminti)

  • 25 kg. žaliųjų vynuogių.
  • 6,25 ltr. vandens.
  • 1 pakelis maistingųjų medžiagų.
  • 1 pakelis pektino fermento.
  • 1,3 kg. cukraus. (jei naudojatės Hidrometru cukraus kiekį apskaičiuoti galėsite patys norėdami išgauti tam tikrą alkoholio kiekį)
  • 1 pakelio „Steinberger" arba universalių vyno mielių.
  • 25 kg. žaliųjų vynuogių.
  • 5 ltr. vandens.
  • 1 pakelis maistingųjų medžiagų.
  • 1 pakelis pektino fermento.
  • 750 gr. cukraus. (jei naudojatės Hidrometru cukraus kiekį apskaičiuoti galėsite patys norėdami išgauti tam tikrą alkoholio kiekį)
  • 1 pakelio „Steinberger" arba universalių vyno mielių.
  • 10 kg. mėlynųjų vynuogių.
  • 3 kg. slyvų.
  • 5 kg. kriaušių.
  • 9 ltr. vandens.
  • 1 pakelis maistingųjų medžiagų.
  • 1 pakelis pektino fermento.
  • 4,8 kg. cukraus. (jei naudojatės Hidrometru cukraus kiekį apskaičiuoti galėsite patys norėdami išgauti tam tikrą alkoholio kiekį)
  • 1 pakelio „Madeira" vyno mielių.

RECEPTUOSE NURODYTA DĖTI NEDAUG CUKRAUS NES VYNUOGĖS PAČIOS SUKAUPIA PAKANKAMĄ CUKRAUS KIEKĮ. TODĖL CUKRAUS Į VYNUOGIŲ VYNĄ DEDAMA MAŽIAU NEI Į KITUS VYNUS.

VYNUOGIŲ VYNO GAMYBA

Vynuogės suberiamos į kibirą ir sutraiškomos. Užvirinamas vanduo ir užpilamos vynuogės, gerai išmaišome ir supilamas paruoštas pektino fermentas. Pamaišykite keletą kartų 2 valandų laikotarpyje. Atvėsus raugui iki 20 - 22 ̊C sudedamos vyno mielės, maistingosios medžiagos bei kitos sudedamos dalys (kurios nurodytos recepte) . Uždenkite kibirą dangčiu ir įstatykite rauginimo vamzdelį. Vamzdelį užpildykite vandeniu. Raugą palikite dviem - keturioms parom stovėti šiltai, kasdien po du kartus pamaišant. Kuo ilgiau rauginamos sutraiškytos uogos tuo tamsesnė vyno spalva.

Po dviejų - keturių parų raugas perkošiamas, į kitą kibirą. Paruošiamas cukraus sirupas ( 3 ltr. karšto vandens ištirpinamas cukrus ir išmaišoma). Ataušus sirupui iki 20 - 22 ̊ C, sirupas supilamas į raugą. Pripildomas kibiras iki 25 litrų vandens (vandens temperatūra turi būti apie 20 - 22 ̊ C). Pamatuokite hidrometro pagalba cukringumą , parodymus užsirašykite (tai padės apskaičiuoti vyno stiprumą). Kibirą uždenkite dangčiu ir įstatykite rauginimo vamzdelį. Kibiras turi būti sandarus, dangtis turi nepraleisti oro. Užpildykite rauginimo vamzdelį vandeniu. Dabar raginimo indą palikite šiltoje vietoje, kad pabaigtų rūgti.

Kai pro rauginimo vamzdelį tepraeina vienas ar du burbuliukai per minutę, atidarę dangtį, pamatuokite hidrometro pagalba vyno cukringumą. Hidrometras turi rodyti ties juoda padala. Vynas skaitosi išrūgęs tada kai per dvi paras hidrometro parodymai nesikeičia.

Jei pageidaujate galite į vyną įdėti ąžuolo drožlių (jos vynui suteikia ąžuolo prieskonį) tik nenaudokite Lietuviško ąžuolo, jis vynams netinka, nes turi per daug rūgšties.

Kai vynas išrūgsta sifono pagalba atskirkite nuosėdas. Vyno rauginimo metu vynas prisisotino angliarūgštės o tai apsunkina vyno skaidrėjimą. Mikserio pagalba vyną plakite, kad kuo daugiau angliarūgštės išeitų. Taip pat vietoje mikserio galite vyną iš aukščiau papilstyti iš kibiro į kibirą tai irgi padeda. Kai angliarūgštė išėjo į vyną galite įdėti vyno konservantą kuris sunaikina visas bakterijas vyne ir apsaugo vyną nuo sugedimo. Vynas antrą kartą nepradės rūgti.

Vyną pastatykite vėsioje vietoje savaiminiam skaidrėjimui. Jei vynas savaime neskaidrėja galite panaudoti nuskaidrintoją „Fantom" kuris vyną nuskaidrina per 24 valandas.

Kai vynas išskaidrėja sifono vamzdelio pagalba atskirkite nuosėdas. Pamatuokite hidrometru cukringumą, dabar galite paskaičiuoti vyno stiprumą (instrukciją rasite hidrometro pakuotėje). Jei jūs norite pasidaryti pusiau saldų, saldų ar desertinį vyną, galite vyną pasisaldinti. Naudokitės hidrometru, kad išvengtumėte vyno persaldinimo. Pateikiame vyno saldinimo lentelę pagal kurią jums bus lengviau orientuotis saldinant vyną.

Silpnas vynas

  • Raudonas vynas +5 iki 0
  • Baltas vynas 0 iki +5
  • Rausvas vynas -2 iki +3

Stiprus vynas Sausas;

  • Vyšnių vynas +20 iki +35
  • Juodieji serb. +20 iki +35

Saldus vynas

  • Sausas vynas -7 iki -2
  • Pusiau sausas -2 iki +2
  • Saldus stiprus +10 iki +35

Paaiškinimas kaip naudotis hidrometru: pliusinė vertė tai baltoji hidrometro skalės dalis; minusinė vertė tai juodoji skalės dalis.

Dėkite cukrų labai atsargiai nes brandinamas vynas dar pasaldėja.

Kai vynas skaidrus ir pasaldintas galite vyną išpilstyti į butelius tolimesniam brandinimui. Vyną galima gerti ne anksčiau kaip po metų o dar geriau dar vėliau.

ŠEIVAMEDŽIO ŽIEDŲ VYNAS

25-iems litrams vyno

  • 15 didelių kekių šeivamedžio žiedų
  • 0,7 ltr. baltūjų vynuogių koncentruotų sulčių.
  • 1 pakelis maistingųjų medžiagų
  • 5,5 kg. cukraus
  • Pakelis tanino Tan Blanc
  • Universalių vyno mielių arba vyno mielių baltam vynui.

Kai kurių šeivamedžio rūšių kvapas labai nemalonus, todėl pradėdami rinkti žiedus, įsitikinkite ar jie tinka vynui. Žiedų aromatas turi būti nestiprus ir maloniai kvepėti (sutrinkite žiedus tarp pirštų ir pauostykite). Žiedus rinkite kai jie pilnai išsiskleidę ir sausi. Nuskinkite žiedelius nuo stiebų ir sudėkite į kibirą. Užpilkite verdančiu vandeniu, kad vanduo žiedlapius apsemptų ir uždengę kibirą laikykite 2 paras vis keletą kartų per dieną permaišykite. Toliau viską darykite taip kaip aprašyta pienių vyno recepte.

Dėmesio: nepadauginkite šeivamedžio žiedų, nenaudokite nei nurodyta recepte.

SULOS VYNAS

  • 14 ltr. Šviežios sulos
  • 0.500 ml. Baltųjų vynuogių koncentrato VINOSOL
  • 4 - 5kg. Cukraus (priklausomai kokio stiprumo gaminsite vyną.)
  • Maistingųjų medžiagų NUTRIFERM START
  • Chereso, Madeira arba Moskat vyno mielių.
  • Stabilizatoriaus SORBOSOL
  1. Karštame vandenyje (5ltr.) ištirpinkite visą cukrų ir sirupą ataušinkite.
  2. Į fermentacinį indą supilkite sulą, cukrų ir koncentratą ir išmaišykite.
  3. Sudėkite paruoštas maistingąsias medžiagas bei mieles. Būtinai prieš tai pamatuokite misos temperatūrą. Jei reikia pripildykite fermentacijos indą iki 25 ltr. vandens ar sulos.
  4. Fermentacijos indą pastatykite šiltoje vietoje. Fermentacija vyks apie mėnesį.
  5. Pasibaigus fermentacijai atskirkite nuosėdas. Ir palikite skaidrėti. Paspartinti skaidrėjimą galite su skaidrintoju FANTOM.
  6. Vynui nuskaidrėjus atskirkite nuosėdas. Tai daryti patartina keletą kartų kol nebekris nuosėdos ir vynas pasidarys ypatingai skaidrus.
  7. Sudėkite paruoštą stabilizatorių SORBOSOL.
  8. Dabar galite pagal skonį vyną pasisaldinti ir įdėti vyno rūgšties.
  9. Vynas pilstomas į butelius ir paliekamas bręsti. Tikras vyno skonis atsiskleidžia po metų.

VYNUOGIŲ VYNO GAMYBA

Vynuogės suberiamos į kibirą ir sutraiškomos. Užvirinamas vanduo ir užpilamos vynuogės, gerai išmaišome ir supilamas paruoštas pektino fermentas. Pamaišykite keletą kartų 2 valandų laikotarpyje. Atvėsus raugui iki 20 - 22 ̊C sudedamos vyno mielės, maistingosios medžiagos bei kitos sudedamos dalys (kurios nurodytos recepte) . Uždenkite kibirą dangčiu ir įstatykite rauginimo vamzdelį. Vamzdelį užpildykite vandeniu. Raugą palikite dviem - keturioms parom stovėti šiltai, kasdien po du kartus pamaišant. Kuo ilgiau rauginamos sutraiškytos uogos tuo tamsesnė vyno spalva.

Po dviejų - keturių parų raugas perkošiamas, į kitą kibirą. Paruošiamas cukraus sirupas ( 3 ltr. karšto vandens ištirpinamas cukrus ir išmaišoma). Ataušus sirupui iki 20 - 22 ̊ C, sirupas supilamas į raugą. Pripildomas kibiras iki 25 litrų vandens (vandens temperatūra turi būti apie 20 - 22 ̊ C). Pamatuokite hidrometro pagalba cukringumą , parodymus užsirašykite (tai padės apskaičiuoti vyno stiprumą). Kibirą uždenkite dangčiu ir įstatykite rauginimo vamzdelį. Kibiras turi būti sandarus, dangtis turi nepraleisti oro. Užpildykite rauginimo vamzdelį vandeniu. Dabar raginimo indą palikite šiltoje vietoje, kad pabaigtų rūgti.

Kai pro rauginimo vamzdelį tepraeina vienas ar du burbuliukai per minutę, atidarę dangtį, pamatuokite hidrometro pagalba vyno cukringumą. Hidrometras turi rodyti ties juoda padala. Vynas skaitosi išrūgęs tada kai per dvi paras hidrometro parodymai nesikeičia.

Jei pageidaujate galite į vyną įdėti ąžuolo drožlių (jos vynui suteikia ąžuolo prieskonį) tik nenaudokite Lietuviško ąžuolo, jis vynams netinka, nes turi per daug rūgšties.

Kai vynas išrūgsta sifono pagalba atskirkite nuosėdas. Vyno rauginimo metu vynas prisisotino angliarūgštės o tai apsunkina vyno skaidrėjimą. Mikserio pagalba vyną plakite, kad kuo daugiau angliarūgštės išeitų. Taip pat vietoje mikserio galite vyną iš aukščiau papilstyti iš kibiro į kibirą tai irgi padeda. Kai angliarūgštė išėjo į vyną galite įdėti vyno konservantą kuris sunaikina visas bakterijas vyne ir apsaugo vyną nuo sugedimo. Vynas antrą kartą nepradės rūgti.

Vyną pastatykite vėsioje vietoje savaiminiam skaidrėjimui. Jei vynas savaime neskaidrėja galite panaudoti nuskaidrintoją „Fantom" kuris vyną nuskaidrina per 24 valandas.

Kai vynas išskaidrėja sifono vamzdelio pagalba atskirkite nuosėdas. Pamatuokite hidrometru cukringumą, dabar galite paskaičiuoti vyno stiprumą (instrukciją rasite hidrometro pakuotėje). Jei jūs norite pasidaryti pusiau saldų, saldų ar desertinį vyną, galite vyną pasisaldinti. Naudokitės hidrometru, kad išvengtumėte vyno persaldinimo. Pateikiame vyno saldinimo lentelę pagal kurią jums bus lengviau orientuotis saldinant vyną.

Silpnas vynas

  • Raudonas vynas +5 iki 0
  • Baltas vynas 0 iki +5
  • Rausvas vynas -2 iki +3

Stiprus vynas Sausas;

  • Vyšnių vynas +20 iki +35
  • Juodieji serb. +20 iki +35

Saldus vynas

  • Sausas vynas -7 iki -2
  • Pusiau sausas -2 iki +2
  • Saldus stiprus +10 iki +35

Paaiškinimas kaip naudotis hidrometru: pliusinė vertė tai baltoji hidrometro skalės dalis; minusinė vertė tai juodoji skalės dalis.

Dėkite cukrų labai atsargiai nes brandinamas vynas dar pasaldėja.

Kai vynas skaidrus ir pasaldintas galite vyną išpilstyti į butelius tolimesniam brandinimui. Vyną galima gerti ne anksčiau kaip po metų o dar geriau dar vėliau.

Braškių vynas

25-iems litrams vyno

  • 10 kg. braškių
  • 5,5 kg. cukraus
  • 1 pakelis „Burgundiškų" vyno mielių arba pakelį universalių vyno mielių.

MĖLYNIŲ VYNAS

25 - iems litrams vyno

Receptas sausam vynui pasigaminti:

  • 10 kg. mėlynių,
  • 4 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 1 pakelis „Bordo" vyno mielių arba universalių vyno mielių.
  • Geriausia maišyti su vyšniomis.

Receptas sausam stipriam vynui pasigaminti:

  • 12,5 kg. mėlynių,
  • 5,75 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 20 g. citrinos rūgšties,
  • 1 pakelis „Portvein" vyno mielių arba universalių vyno mielių.

JUODŲJŲ SERBENTŲ VYNAS

25 - iems litrams vyno

Receptas sausam vynui pasigaminti:

  • 6,25 kg. šviežių serbentų,
  • 4,25kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 1 pakelis „Burgundiškų" vyno mielių arba pakelį universalių vyno mielių.

Receptas stipriam, saldžiam vynui pasigaminti:

  • 8,75 kg. šviežių serbentų,
  • 6 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 1 pakelis „Portvein" vyno mielių.

RAUDONŲJŲ SERBENTŲ VYNAS

25 - iems litrams vyno

Receptas sausam vynui pasigaminti:

  • 10 kg. serbentų,
  • 4,5 kg cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 1 pakelis „Burgundiškų" vyno mielių arba pakelis universalių vyno mielių.

VYŠNIŲ VYNAS

25 - iems litrams vyno

Receptas lengvam, sausam vynui pasigaminti:

  • 15 kg. rūgščių vyšnių,
  • 3,25 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 1 pakelis „Bordo" vyno mielių arba pakelį universalių vyno mielių.

Receptas lengvam, sausam vynui pasigaminti:

  • 17,5 kg. vyšnių,
  • 3,75 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 1 pakelis „Burgundiškų" vyno mielių arba pakelį universalių vyno mielių.

Receptas sausam vynui pasigaminti:

  • 17,5 kg. vyšnių,
  • 5,5 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 1 pakelis „Portvein" vyno mielių arba pakelį universalių vyno mielių.

Receptas stipriam, saldžiam vynui pasigaminti:

  • 17,5 kg. vyšnių,
  • 6,25 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 1 pakelis „Portvein" vyno mielių.

MĖLYNŲJŲ VYNUOGIŲ VYNAS

(25-iems litams vyno pasigaminti)

  • 25 kg. mėlynųjų vynuogių.
  • 6,25 ltr. vandens
  • 1 pakelis maistingųjų medžiagų.
  • 1 pakelis pektino fermento.
  • 625 gr. cukraus. (jei naudojatės Hidrometru cukraus kiekį apskaičiuoti galėsite patys norėdami išgauti tam tikrą alkoholio kiekį)
  • 1 pakelio „Bordo" arba universalių vyno mielių. Po nukošimo 2 geras saujas žievelių ir kauliukų užverdami 1,5 ltr. vandens ir sudedamos į vyną tolimesniam rauginimui.
  • 25 kg. mėlynųjų vynuogių.
  • 7,5 ltr. vandens
  • 1 pakelis maistingųjų medžiagų.
  • 1 pakelis pektino fermento.
  • 1,9 kg. cukraus. (jei naudojatės Hidrometru cukraus kiekį apskaičiuoti galėsite patys norėdami išgauti tam tikrą alkoholio kiekį)
  • 1 pakelio „Burgundiškų" arba universalių vyno mielių.
  • Po nukošimo 2 geras saujas žievelių ir kauliukų užverdami 1,5 ltr. vandens ir sudedamos į vyną tolimesniam rauginimui.
  • 25 kg. mėlynųjų vynuogių.
  • 5 ltr. vandens
  • 1 pakelis maistingųjų medžiagų.
  • 1 pakelis pektino fermento.
  • 2,75 kg. cukraus. (jei naudojatės Hidrometru cukraus kiekį apskaičiuoti galėsite patys norėdami išgauti tam tikrą alkoholio kiekį)
  • 1 pakelio „Portvein" vyno mielių.
  • 25 kg. mėlynųjų vynuogių.
  • 5 ltr. vandens
  • 1 pakelis maistingųjų medžiagų.
  • 1 pakelis pektino fermento.
  • 1,5 kg. cukraus. (jei naudojatės Hidrometru cukraus kiekį apskaičiuoti galėsite patys norėdami išgauti tam tikrą alkoholio kiekį)
  • 1 pakelio „Portvein" vyno mielių.
  • 15 kg. mėlynųjų vynuogių.
  • 6 kg. gervuogių.
  • 8 ltr. vandens.
  • 1 pakelis maistingųjų medžiagų.
  • 1 pakelis pektino fermento.
  • 1 kg. cukraus. (jei naudojatės Hidrometru cukraus kiekį apskaičiuoti galėsite patys norėdami išgauti tam tikrą alkoholio kiekį)
  • 1 pakelio „Bordo" arba universalių vyno mielių.
  • Pridėti 2 gr. tanino.
  • 15 kg. mėlynųjų vynuogių.
  • 5 kg. dygiųjų slyvų.
  • 13 ltr. vandens
  • 1 pakelis maistingųjų medžiagų.
  • 1 pakelis pektino fermento.
  • 625 gr. cukraus. (jei naudojatės Hidrometru cukraus kiekį apskaičiuoti galėsite patys norėdami išgauti tam tikrą alkoholio kiekį)
  • 1 pakelio „Burgundiškų" arba universalių vyno mielių

RECEPTUOSE NURODYTA DĖTI NEDAUG CUKRAUS NES VYNUOGĖS PAČIOS SUKAUPIA PAKANKAMĄ CUKRAUS KIEKĮ. TODĖL CUKRAUS Į VYNUOGIŲ VYNĄ DEDAMA MAŽIAU NEI Į KITUS VYNUS.

AVIEČIŲ VYNAS

25 - iems litrams vyno

  • 17 kg. aviečių,
  • 6 kg. cukraus,
  • 5 g. pektino fermento,
  • 10 g. maistingųjų medžiagų,
  • 1 pakelis vyno mielių raudonam vynui arba pakelį universalių vyno mielių.

MIDUI PASIGAMINTI REIKĖS

  • Fermentacinio indo su rauginimo vamzdeliu.
  • Hidrometro.
  • Sifono vamzdelio.
  • Vandens termometro.
  • Rinkinio midaus gamybai.

MIDAUS GAMYBOS RECEPTAS KARŠTUOJU BŪDU(verdant)

Šiam metodui tiks visoks medus. Tai ir koriai su medumi, meduoti indai ar rūgtelėjęs medus.

MIELIŲ PARUOŠIMAS.

Midaus mieles ir maistingąsias medžiagas užpilkite virintu ir atšaldytu vandeniu 200ml. , gerai išmaišykite. Pridengę palikite stovėti keletą valandų.

MEDAUS TIRPALO PARUOŠIMAS.

Korius su medumi, meduotus indus ar rūgtelėjusį medų pamerkite į šiltą vandenį, kad lengviau išsiplautų. Tik nepadauginkite vandens, skaičiuokite, kad vienam kilogramui medaus reikės 2-3 ltr. vandens. Gautą tirpalą pavirkite 10 – 15 min. Virimo metu nugriebkite susidariusias putas. Gaminant iš šviežio medaus pakaks tik pasterizuoti iki 80˚C, kad išliktų daugiau medaus aromato.

MISOS PARUOŠIMAS.

Gautą tirpalą atšaldykite iki 20 - 25 ˚C ir supilkite į fermentacijos indą. Supilamos paruoštos MIDAUS MIELĖS su maistingosiomis medžiagomisNUTRIFERM START, taninas TAN BLANC ir vyno rūgštis. Vyno rūgštį galite dėti dalimis, t.y. pradžioje fermentacijos irkitą dalį po fermentacijos koreguojant skonį. Į fermentacijos indo dangtį įstatome rauginimo vamzdelį užpildytu vandeniu ir sandariai uždarome indą. Fermentacijos indą laikykite šiltoje vietoje, geriausiai kambario temperatūroje.

FERMENTACIJA.

Po kiek laiko prasideda fermentacija tai matosi kuomet per rauginimo vamzdelį išeina susidariusi angliarūgštė. Fermentacija vyksta apie mėnesį. Kuomet fermentacija sustoja, per rauginimo vamzdelį angliarūgštė nebeišeina, sifono vamzdelio pagalba midų atskirkite nuo nuosėdų.

SKAIDRINIMAS.

Dabar midų reikia išskaidrinti. Kad midus gerai skaidrėtų reikia gerai pravėdinti, kad visa susidariusi angliarūgštė išeitų. Tai galima padaryti 15 kartų, iš aukštai, papilstant iš kibiro į kibirą. Papilsčius palikite 30 min. ramiai susistovėti. Po to, keletą kartų perpilkite iš indo į indą supilkite skaidrinimo medžiagas FANTOM.Dar keletą kartų perpilkite ir palikite ramiai stovėti vėsesnėje vietoje. Skaidrėjimas vyksta apie 3 – 4 paras. Kuomet midus visiškai išskaidrėja, sifono vamzdelio pagalba, atskirkite nuo nuosėdų. Jei reikia dar palikite 2 paroms nusistovėti ir vėl atskirkite nuo nuosėdų.

SKONIO KOREGAVIMAS.

Dabar midų galima pagal poreikį pasisaldinti ir jei reikia pridėti vyno rūgšties. Saldinti galite cukrumi arba medumi pagal skonį. Jei jaučiate, kad trūksta rūgšties galite truputį įdėti vyno rūgšties. Ragaukite, tik nepersaldinkite ar nenurūgštinkite per daug, dėkite po truputį nes įdėjus per daug cukraus ar medaus jo nebeišimsite. Susitvarkius skonį suberkite konservantą SORBOSOL, tai apsauga pakartotino rūgimo ir ligų.

BRANDINIMAS.

Kuomet midus paruoštas supilkite į stiklinį indą ir sandariai uždarykite. Indas su midumi turi būti pilnas, kad liktų kuo mažesnis oro tarpas tarp midaus ir kamščio. Stiklainį su midumi pastatykite vėsioje vietoje brendimui, geriausia temperatūra apie 12 ˚C. Taip midus laikomas apie puse metų. Brendimo metu dar atsiranda nuosėdų, kurias reikės vėl pašalinti. Po pusmečio midų galima pilstyti į butelius.

MIDAUS GAMYBOS RECEPTAS ŠALTUOJU BŪDU

25-IEMS LITRAMS MIDAUS PASIGAMINTI JUMS REIKĖS

  • Sausam midui pasigaminti 7.6 kg. medaus
  • Pusiau saldžiam 10 kg. medaus
  • Saldžiam 12.4 kg. medaus
  • Fermentacinio indo su rauginimo vamzdeliu.
  • Hidrometro.
  • Sifono vamzdelio.
  • Vandens termometro.
  • Rinkinio midaus gamybai.

MIELIŲ PARUOŠIMAS.

MIDAUS MIELES ir maistingąsias medžiagas NUTRIFERM START užpilkite virintu ir atšaldytu vandeniu 200ml., gerai išmaišykite. Pridengę palikite stovėti keletą valandų.

MISOS PARUOŠIMAS.

Medų sudėkite į fermentacijos indą ir užpilkite karštu vandeniu iki 25 ltr. žymos, gerai misą išmaišykite, kad visas medus ištirptų. Maišymui naudokite plastikinį šaukštą, medinio geriau nenaudoti, kad neužkrėstume midaus. Kuomet temperatūra nukrinta iki 25 ˚C supilamos paruoštos mielės su maistingosiomis medžiagomis, taninasTAN BLANC ir vyno rūgštis.Vyno rūgštį galite naudoti dalimis viena dalis fermentacijos metu kita po fermentacijos koreguojant skonį. Į fermentacijos indo dangtį įstatome rauginimo vamzdelį užpildytu vandeniu ir sandariai uždarome indą. Fermentacijos indą laikykite šiltoje vietoje, geriausiai kambario temperatūroje.

FERMENTACIJA.

Po kiek laiko prasideda fermentacija tai matosi kuomet per rauginimo vamzdelį išeina susidariusi angliarūgštė. Fermentacija vyksta apie mėnesį. Kuomet fermentacija sustoja, per rauginimo vamzdelį angliarūgštė nebeišeina, sifono vamzdelio pagalba midų atskirkite nuo nuosėdų.

SKAIDRINIMAS.

Dabar midų reikia išskaidrinti. Kad midus gerai skaidrėtų reikia gerai pravėdinti, kad visa susidariusi angliarūgštė išeitų. Tai galima padaryti 15 kartų, iš aukštai, papilstant iš kibiro į kibirą. Papilsčius palikite 30 min. ramiai susistovėti. Supilkite skaidrinimo medžiagas ir palikite ramiai stovėti vėsesnėje vietoje. Skaidrėjimas vyksta apie 3 – 4 paras. Kuomet midus visiškai išskaidrėja, sifono vamzdelio pagalba, atskirkite nuo nuosėdų. Jei reikia dar palikite 2 paroms nusistovėti ir vėl atskirkite nuo nuosėdų.

SKONIO KOREGAVIMAS.

Dabar midų galima pagal poreikį pasisaldinti arba pridėti papildomai vyno rūgšties. Saldinti galite cukrumi arba medumi pagal skonį. Jei jaučiate, kad trūksta rūgšties galite truputį įdėti vyno rūgšties. Ragaukite, tik nepersaldinkite ar nenurūgštinkite per daug, dėkite po truputį nes įdėjus per daug cukraus ar medaus jo nebeišimsite. Susitvarkius skonį suberkite konservantą SORBOSOL, tai apsauga pakartotino rūgimo ir ligų.

BRANDINIMAS.

Kuomet midus paruoštas supilkite į stiklinį indą ir sandariai uždarykite. Indas su midumi turi būti pilnas, kad liktų kuo mažesnis oro tarpas tarp midaus ir kamščio. Stiklainį su midumi pastatykite vėsioje vietoje brendimui, geriausia temperatūra apie 12 ˚C. Taip midus laikomas apie puse metų. Brendimo metu dar atsiranda nuosėdų, kurias reikės vėl pašalinti. Po pusmečio midų galima pilstyti į butelius.

PATARIMAI

Midaus pagardinimui galite naudoti įvairias žoleles, prieskonius, cinamoną, gvazdikėlius, imbierą, apynius, arbatžoles bei ąžuolo drožles. Žolelės,prieskoniai ir apyniai dedami pačioje pradžioje prieš užpilant karštu vandeniu arba po medaus tirpalo pavirimo kol tirpalas karštas. Ąžuolas, brendimo metu. Geriausiai naudoti prancūziško arba amerikietiško, lengvo skrudinimo arba neskrudinto ąžuolo drožles. Midus brandintas su drožlėmis duoda tą patį efektą kaip ir brandinant ąžuolinėse statinėse, tik bręsta žymiai greičiau.

Norint žinoti kokio stiprumo gaminsite midų naudokitės hidrometru. Tai prietaisas kurio pagalba nusistatysite cukraus kiekį misoje. BUTINA matuoti fermentacijos pradžioje ir pabaigoje, tik tada žinosite kokio stiprumo midus gavosi.

SIDRO GAMYBAI REIKĖS

  • Fermentacinio indo,
  • hidrometro,
  • rinkinio sidro gamybai,
  • sifono vamzdelio,
  • išpilstymo vamzdelio arba išpilstymo sifono,
  • šampaninių butelių arba PET butelių.

SIDRO GAMYBA

ŽALIAVOS PARUOŠIMAS.

Sidrai gaminami iš obuolių ar kriaušių ir būna iki 5-6% stiprumo. Geriausiai yra maišyti kelias obuolių rūšis t.y. saldžius - jie turi daug sukaupę cukraus todėl pasieksite reikiamą alkoholio kiekį. Rūgščius – suteiks sidrui gaivumo. Kartūs – suteikia sidrui kūną. Maišykite santykiu 5-10% rūgščių obuolių, 25-30% saldžiųjų obuolių ir 25% karčiųjų obuolių.Gaminant sidrus labai svarbu pasirinkti tinkamą žaliavą ir rinkimo laiką. Vaisiai turi būti pilnai sunokę, neįpuvę geriausi vėlyvesnio rudeninio derliaus. Renkami sausu oru ką tik nukritę vaisiai jei skinsite nuo medžio vaisius reikės nokinti maišuose. Surinkti vaisiai brandinami. Brandinimas vyksta tinkliniuose maišuose, pakeltuose nuo žemės apie 50 – 60cm. Geriausia tam tinka kuomet aplinkos temperatūra yra nuo 8 iki 12 ° C. Brandinimas trunka nuo 4 dienų iki 1 mėnesio, priklausomai nuo obuolių prinokimo. Po to kruopščiai perrenkami ir nuplaunami.

MISOS PARUOŠIMAS.

Vaisius sutarkuokite, į gautą masę patartina supilti KALIO METABISULFITĄtai konservantas kuris išvalys vaisių masę nuo laukinių mielių ir kol vyks sulčių skaidrėjimas jos nepradės rūgti. Po to supilkite PEKTINO FERMENTĄ(enzimus), fermentas didina sulčių išsiskyrimą bei suardo pektiną ir BENTOLITĄ kuris užtikrina misos skaidrėjimą nes pašalina baltymus kurie sukeliadrumstumą bei sumažina oksidatorių kiekį. Dabar vaisių masę sandariai uždarykite ir palikite 2 val. stovėti vėsioje patalpoje (8 iki 12 ° C).

VAISIŲ MASĖS SPAUDIMAS IR SKAIDRINIMAS.

Preso pagalba išspauskite sultis, tai darykite neskubėdami nes greitas spaudimas duos didesnį sulčių drumstumą. Po išspaudimo sultis palikite išskaidrėti, tik jei sultys yra rūgščios galima nelaukti kol išskaidrės. Fermentacinį indą su sultymis pripildykite pilną, palikite tik apie 10cm. tarpą nuo indo viršaus, kad būtų vietos putoms susidaryti. Suberkite KALCIO KARBONATĄ (kreidą)rūgštingumui subalansuoti. Indą sandariai uždarykite ir įstatykite rauginimo vamzdelį pripildytą vandeniu. Sulčių skaidrinimas iki fermentacijos pradžios vadinasi DEFEKACIJA. Tai yra labai svarbus procesas norint pasigaminti kokybišką sidrą. DEFEKACIJA gerai pavyksta tik esant žemai temperatūrai, todėl spaudimą iš skaidrinimą atlikite kuomet galite užtikrinti žemą aplinkos temperatūrą 8 - 12 °C.

Rudos putos „ruda kepurė“ besiformuojančios sulčių paviršiuje rodo, kad DEFEKACIJA pavyko, jei formuojasi baltos putos reiškia DEFEKACIJA nepavyko. Toks sidras fermentuosis per greitai bus neskanus ir drumstas.

Kuomet sultys nuskaidrėja, skaidrėjimo metu buvo susidariusi ruda puta reiškia DEFEKACIJA pavyko, sifono vamzdelio pagalba atskirkite nuosėdas kurios susidarė sultyms skaidrėjant. Skaidrias sultis supilkite atgal į fermentacijos indą.

FERMENTACIJA.

Pasiruoškite mieles ir maistingąsias medžiagas, paimkite 200 ml.virinto ir atšaldyto iki 35 - 38 °C. Vandens. Suberkite SIDRO MIELES (užtikrina švarią ir pilną sidro fermentaciją) ir MAISTINGASIAS MEDŽIAGAS (skatina mielių mitybą ir užtikrina jų aktyvumą). Gerai išmaišykite ir pridengę palaikykite 15min.Po 15 min. pasimatuokite paruoštų mielių su maistingosiomis medžiagomis temperatūrą, skirtumas tarp mielių ir sulčių negali būti didesnis nei 5°C. Kuomet laidžia temperatūra supilkite mieles ir maistingąsias medžiagas į fermentacinį indą su sultymis. Fermentaciniai indai turi būti pripildyti maksimaliai nes sąlytis su deguonimi sidrą sugadina.Taip pat labai svarbu užtikrinti LĖTĄ fermentaciją, norint pasigaminti gerą, kokybišką sidrą, todėl reikia fermentuoti šaltoje patalpoje 10 - 12°C. Jei matote, kad fermentacija vyksta per greitai, sifono vamzdelio pagalba atskirkite nuosėdas tai fermentaciją sulėtins. DĖMESIO: nenupylinėkite kuomet hidrometro parodymai yra +25 - +35.

Prasidėjus fermentacijai sudėkite fermentuojamus taninus, maišelis „TE“, tai natūrali antioksidacinė priemonė sultims, sidrui ir vynams. Šie taninai išgaunami iš vynuogių odelių, padidina bei padeda išlaikyti gaivų aromatą, intensyvesnę spalvą ir subalansuotą skonį.

Fermentacija vyksta nuo vienos savaitės iki trijų. Priklausomai nuo aplinkos temperatūros ir kokį sidrą gaminsite.

FERMENTACIJOS PABAIGA.

Dabar jums reikia žinoti kokį sidrą norite turėti nuo to priklausys ir fermentacijos laikas. T.y. labai saldų, saldų, pusiau sausą ar sausą. Tai parodys hidrometras.

Kuomet hidrometras rodo išpilstant sidrą:

  • 0 – -5 – sidras yra sausas.
  • 0 – +10 – sidras yra pusiau sausas; iki 30 g. cukraus/l.
  • +11 – +17 - sidras yra pusiau saldus; iki 44 g. cukraus/l.
  • +18 - +36 – saldus; iki 100 g. cukraus/l.
  • Virš +36 – sidras yra labai saldus.

IŠPILSTYMAS.

Išpilstyti galite į slėginį indą kuris yra pagamintas iš storo plastiko su apsauginiu vožtuvu. Indo kamštis išleidžia perteklinę susidariusią angliarūgštę, o pageidaujant per jį galima prileisti angliarūgštės jei jos trūksta. Tinka ir PET buteliai vadinamieji „bambaliai“, tačiau pats geriausias sprendimas būtų storo stiklo šampano buteliai juos užkemšant šampano kamščiais arba kamštinės medienos natūraliais kamščiais ir apsukant apsaugine vielute. Prieš išpilstant, butelius kruopščiai perplaukite su NEO DETERSOL VETRO plovikliu ir leiskite išdžiūti.

Dabar išpilstymo vamzdelio ar išpilstymo sifono pagalba pripildykite butelius, jie yra su specialiu antgaliu išpilstymui. Vamzdelis neleis patekti deguoniui ir nepasišalins susidariusi angliarūgštė. Vamzdelio antgalį prispauskite prie butelio dugno taip išvengsite sidro srovės kontakto su oru. Labai svarbu butelį pripildyti taip kad sidrasliestųsi su kamščiu arba tarpas tarp kamščio ir sidro būtu ne daugiau kaip 2 cm.

LAIKYMAS.

Sidras laikomas šaltame rūsyje 10 - 12°C. Jei naudosite natūralius kamščius butelius suguldykite, kad kamštis būtų visas apsemtas ir neperdžiūtu.

SKANAUS

Registruotis

Naujos paskyros registracija

Jau turite paskyrą?
Prisijunkite arba Atstatykite slaptažodį